Türk Zeka Portalı Hakkında  (???)

 


Amaç : Türk Zeka Portalı, zeka oyunlarını seven kişilere bilgilerini ve becerilerini paylaşacakları bir ortam yaratma, katılımcıların hem hoş vakit geçirmelerini, hem de bu süreç içinde düşünme, akıl yürütme, kurgulama ve yorumlama yeteneklerini geliştirmelerini sağlama amaçlı olarak kurulmuştur.

İçerik ve İşleyiş :

Zeka Yarışması : 2004 yılında sadece Türkçe olarak düzenlenen ve 50 hafta süren Zeka Yarışmasından sonra 2005 yılında 10'ar soruluk 4 farklı Zeka Yarışması  Türkçe, İngilizce ve Japonca dillerinde düzenlenmiştir. Yabancı ülkelerden katılımın uluslararası tatlı bir rekabete yol açtığı ve daha zevkli yarışmalar yapılmasını sağladığı görülmüştür. 2006 yılından itibaren yarışmalar yılda 2 adet olmak üzere yine 10'ar sorudan oluşmaktadır. Her soru için 14 gün içinde cevap vermek gerekmektedir. 2006/2 Zeka yarışmasından itibaren ise site Almanca dili ile de hizmet vermeye başlamıştır.

Zeka Soruları Arşivi : Siteye belli aralıklarla yeni bir zeka sorusu eklenmekte olup, katılımcıların vereceği cevaplar sistemde biriktirilerek, belli bir süre sonra sorunun orijinal yanıtı ile birlikte yayınlanmakta ve yeni bir soru sorulmaktadır.

Sudoku Applet ile defalarca sudoku sorusu çözebilir ve zamana karşı yarışabilirsiniz.

Kare Karalamaca : Siteye her gün 1 adet  Kare Karalamaca sorusu eklenmektedir. (Ebatlar: 10x10, 15x15, 20x20, 25x25, 30x30)

Mayın Tarlası: Mayın Tarlası sorularına arşiv olarak erişebilirsiniz. Yeni soru eklenmemektedir.

Zeka Testi : Türk Zeka Portalı tarafından Rota Yayınları için hazırlanmış Zeka Testidir. Tüyap kapsamındaki Marketingist Pazarlama Fuar ve Konferansı'na katılan KOBİ yöneticileri üzerinde uygulanmıştır. Siz de kendinizi deneyebilir ve puanınızı diğer katılımcılarla karşılaştırabilirsiniz.

Türk Zeka Portalı Kitabı : Türk Zeka Portalı üyelerinin hazırladığı sorulardan oluşacak kitapta yer alan soruları inceleyebilirsiniz.

İçerik Arşivi : Çeşitli Makaleler, Matematik, Paradokslar, İllüzyonlar, Optik, İlginç Resimler... gibi bölümler yer almaktadır.

Linkler : Çeşitli zeka sitelerinin linklerinin yer aldığı bölüme sizlerde bildiğiniz zeka sitelerini ekleyebilirsiniz.

Download : Zeka Oyunları ve programlarının bulunduğu bu bölümden dosya indirebilirsiniz.

YILMAZ EKİCİ
Türk Zeka Portalı Kurucusu ve Yöneticisi


EDİTÖRLER :

İSMAİL TÜRK : Yazılım ve Proje Editörü

CENGİZHAN TEKİN : İstatistik Editörü

TOMOAKI TOKUNAGA : Japonca Tercüme Editörü

MUHAMMED İKBAL BİLGİLİ : Almanca Tercüme Editörü

CHRISTOPH BIELER : Almanca Tercüme Editörü


web : http://www.turkzeka.com

e-mail : turkzeka@turkzeka.com

 

 

 

© TurkZeka.Com